London W8 använder Joomla!
London W8 grundades 1994 av Tomas Cederlund och Simon Davies i syfte att importera möbler, ljussättning samt inredningsdetaljer till Sverige vilka inte fanns tillgängliga här.
Webbplatsen
Målet var att exponera svenskarna för ett stort utbud av olika stilar, färger och strukturer som man varken hade sett eller haft tillgång till tidigare. Förutom sin butik och showroom på över 400 kvm på Odengatan 26 i Stockholm, arbetar de även som konsulter inom inredning, design och ljussättning både för privata och kommersiella kunders räkning.
Tomas och Simon ville ha en webbplats som var enkel att uppdatera och som designmässigt passade bättre än den tidigare med den nyrenoverade butiken.
Kort fakta
Lanseringsdatum: 2008
Webbpubliceringsverktyg: Joomlaplattformen med en skräddarsydd funktion som Pixpro har utvecklat för att visa upp deras projekt på ett effektivt och snyggt sätt. Dessutom har Pixpro varit med och tagit fram ny webbdesign med våra partners Ploski & Lindberg.
Besök London W8s hemsida här

